вівторок, 31 березня 2020 р.

Для учнів 7 класу на час карантину Тема: Колообіг Оксигену у природі





Тема: Колообіг Оксигену у природі. Озон. Проблема чистого повітря.    Застосування та біологічна роль кисню.
Мета: розширити і поглибити знання учнів про Оксиген як хімічний елемент та кисень як просту речовину; розглянути колообіг Оксисену в природі; озвучити проблему чистого повітря і заходи щодо збереження чистоти  повітря; з'ясувати основні галузі, в яких застосовується  кисень; розвивати  в учнів екологічну культуру; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я та  навколишнього середовища.
Обладнання:       періодична         система      хімічних     елементів Д.І.Менделєєва, таблиця „Колообіг Оксигену у природі”,презентація «Колообіг Оксигену в природі», мультимедійний проектор. 
Детальніше...
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організація класу
Добрий день учні! Сіли зручно за парти, підготувалися до роботи! Посміхнулися! Нехай на сьогоднішньому уроці в усіх буде бадьорий настрій, кмітливий розум, творче мислення і натхнена праця. Бажаю успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Перевірка домашнього завдання
Гра «Далі, далі!»
Запитання:
1.        Назвіть просту речовину, яка підтримує дихання. (О2)
2.        Яка валентність Оксигену у сполуках? (ІІ)
3.        Що означає запис 5О2? (5 молекул кисню)
4.        Процес горіння простих чи складних речовин – це явище хімічне чи фізичне? (Хімічне)
5.        Із яких речовин у лабораторії можна добути кисень? (КMnO4, H2O2,
KNO3)
6.        Що важче повітря чи кисень? (кисень)
7.        Як називається процес взаємодії речовин з киснем? (окиснення)
8.        Складні речовини, які складаються з двох елементів один з яких Оксиген називаються… (оксиди)
9.        До якого типу належать реакції отримання кисню в лабораторії?
(розкладу)
10.   Якого газу більше у повітрі? (азоту)
Кросворд (робота в парах)
Відгадайте кросворд, назвіть ключове слово, який вклад у науку внесла ця людина?
1.     Реакція між кількома речовинами з утворенням одного продукту реакції.
2.     Реакція окиснення з виділенням світла і тепла.
3.     Наука про речовини та їх перетворення.
4.     Складна речовина що складається з двох елементів один з яких Оксиген.
5.     Те, що виділяється при горінні речовин.
6.     Речовина яка прискорює хімічну реакцію.
7.     Агрегатний стан кисню при t від – 183 оС до -218 оС.
На одній з площ міста в Англії стоїть бронзова скульптура молодого гарного чоловіка у модному костюмі 18 століття. У бронзі вдячні співвітчизники закарбували видатного хіміка.
«Квітка знань»
Написати хімічні перетворення, назвати продукти реакції.
H2 + O2 = 2H2O – гідроген оксид
S + O2 = SO2 – сульфур(IV) оксид
C + O2 = CO2 - карбон(IV) оксид
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
2Н2S + 3O2 = 2SO2 + 2H2O
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Тема уроку: Колообіг Оксигену у природі
Отримані на уроці знання знадобляться вам не лише на наших уроках, а і у вашому повсякденному житті. Відомий вчений Й. Я. Берцеліус зазначав: « Кисень – це речовина навколо якої обертається земна хімія». Отже, вперед за новими знаннями…
Колообіг Оксигену у природі.
Кожної миті па Землі відбувається безліч фізичних і хімічних перетворень. Деякі зміни в природі є циклічними, тобто такими, що періодично повторюються. Частина змін, які відбуваються з речовинами на планеті, зумовлена хімічними реакціями.
Сукупність процесів у природі, під час яких атоми елемента внаслідок хімічних реакцій переходять від одних речовин до інших, називають колообігом елемента.
Якщо головною речовиною в колообігу Оксигену обрати кисень, то можна виокремити такі ланки цього глобального процесу:
          утворення кисню (фотосинтез, розклад води у верхніх шарах атмосфери);
          витрачання кисню (дихання, окиснення речовин у природі та в технологічних процесах, під час пожеж та згоряння палива і пального);
          взаємоперетворення оксигеновмісних сполук.
Головний процес, що відбувається в організмі за участю кисню, - дихання – можна схематично зобразити рівнянням
С6Н12О6 + 6О2 = 6СО2 + 6Н2О + енергія
Основний постачальник кисню на Землі – рослини. Вони виділяють кисень в атмосферу у процесі фотосинтезу, сумарне рівняння якого можна записати:
6СО2 + 6Н2О + енергія сонця = С6Н12О6 + 6О2
Колообіг атомів Оксигену супроводжується поглинанням або виділенням еергії. У результаті фотосинтезу енергія Сонця переходить в енергію хімічних зв’язків у молекулі глюкози. Глюкоза «згоряючи» в живих організмах вивільняє цю енергію для їхньої життєдіяльності. Тобто коло обіг Оксигену в природі забезпечує «транспорт» енергії Сонця до живих організмів.
Оксиген сприяє коло обігу інших елементів (напр. С, N, S), оскільки входить до складу великої кількості сполук.
Озон. Крім кисню, Оксиген утворює ще одну просту речовину — озон О3 (назва речовини походить від грецького слова ozon — той, що має запах). Його в природі надзвичайно мало. Майже весь озон міститься в шарі атмосфери, нижня межа якого проходить на висоті приблизно 20 км, а верхня — 25 км. Це так званий озоновий шар.
У повітрі озон утворюється із кисню під впливом космічної радіації або електричних розрядів (коли виникають блискавки):
2 = 2О3.
Озон — нестійка речовина. Він досить швидко перетворюється на кисень, поглинаючи при цьому частину ультрафіолетових променів сонячного світла, які є шкідливими для живих організмів. Отже, розкладаючись, озон захищає людей, тварини, рослини.
За хімічними властивостями озон подібний до кисню, але значно активніший за нього.
Робота з таблицею
Біологічна роль кисню.
Кожний знає, що життя без кисню на нашій планеті неможливе. Під час дихання в легені надходить повітря. Кисень, що міститься в ньому, сполучається з гемоглобіном крові. Продукт цієї реакції розноситься кров’ю в усі органи і тканини, де окиснює різні органічні речовини. При цьому він перетворюється на гемоглобін, який разом із кров’ю повертається в легені, де знову сполучається з киснем. Процеси окиснення приводять до утворення речовин, яких потребує організм для свого росту і розвитку. Деякі такі реакції супроводжуються виділенням теплоти, завдяки чому температура тіла підтримується постійною. Кисень:
а) підтримує дихання
б) відбуваються реакції окиснення поживних речовин
в) вивільняється енергія для діяльності організму
г) вивільняється теплота для підтримання температури тіла теплокровних
тварин
 Застосування кисню.
Застосування кисню пов’язане з його властивостями. Воно ґрунтується на його властивості підтримувати дихання й процеси окиснення.
Розташуйте відповідно до властивостей кисню – галузь його застосування.
О2
Процеси горіння, окиснення
Процеси дихання
      Побутові потреби
      Як окисник під час одержання сульфатної та нітратної кислот
      Добування вибухових речовин
      Різання і зварювання металів
      Медицина
      Льотчики
      Космонавти
      Пожежники
      Тварини, рослини
      Водолази
Проблема чистого повітря.
Загадка. «Куди вступиш – всюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш» ( повітря)
«Шифрограма – колограма»
Ключ: Читати за рухом годинника через 1 букву починаючи з великої.
Дшекпаошвзідтхрєяйтбагмажфиутітоя!
           «Повітря, діти – цінність надзвичайна Для нас – це існування джерело.
У ньому вічна сила життєдайна,
                              Живих істот без нього б не було»
Для нормального існування природи важлива не лише наявність повітрі, але і його чистота. Поява у повітрі інших, не властивих йому речовин, зокрема сажі, оксидів Сульфуру, Нітрогену тощо, змінює кількісний склад повітря. Це завдає відчутної шкоди тілам живої і неживої природи. Тому всесвітнього масштабу набуває проблема чистого повітря.
Проекти:
1.                 «Проблема забруднення повітря, та способи її розв’язання»
2.                 «Поліпшення стану повітря у класній кімнаті під час занять.»
 IV. Узагальнення та систематизація знань
«Коло ідей»
“У який спосіб можна зменшити споживання кисню людством для своїх технологічних потреб? “
ü     створення безвідходних технологічних процесів;
ü     винесення великих потужних підприємств за межі міст;                               
ü     створення заміських кільцевих шляхів для транспорту;                                   
ü     переведення міського транспорту на електротранспорт;                                             ü встановлення на заводських і фабричних трубах пило газовловлювачів;                  ü озеленення міст і сіл.
V.      Підсумок уроку Вправа «Мікрофон»:
Я дізнався…
Я навчився…
Я зацікавився…
Я запам’ятав…
Мене здивувало…
VI.   Домашнє завдання
§ 20  -опрацювати
Скласти «Кругообіг кисню в моїй домівці»
Завершити наш урок я хочу такими словами:
«Відома істина буття, що рідна школа – то як рідна мати:
Її урок – на все життя»


Немає коментарів:

Дописати коментар