Тема: Багатоатомні спирти. Гліцерол
Мета: з’ясувати поняття
«багатоатомні спирти» ; розглянути та вивчити фізичні та хімічні властивості багатоатомних спиртів на прикладі гліцеролу; розглянути сфери застосування
гліцеролу,
розвивати навички запису структурних формул;
виховувати інтерес до
речовин, що нас оточують та бережливе ставлення до власного життя і здоров’я.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
Обладнання: гліцерин, вода, СuSO4, H2O , КОН, пробірки, штатив, скляна паличка.
Хід уроку:
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних
знань.
Ми з Вами
продовжуємо вивчати таку важливу науку, як хімія і не менш важливу тему
«Спирти». Вашій увазі пропонується невелика хімічна розминка (слайд 1 і 2).
ІІІ. Мотивація знань.
Так до якого
класу належать ці сполуки?
Якщо їх так класифікують, то є ще якісь?
ІV.Вивчення
нового матеріалу.
Тема нашого
уроку (слайд 3).
Записали
число, тему. Сьогодні на уроці ми повинні будемо (слайд 4). Які ж речовини, на вашу думку
належать до багатоатомних спиртів. (слайд
5)
Етиленгліколь
– 2-х атомний спирт, солодка, отруйна речовина. Основна особливість - це температура замерзання: 50% речовини
етиленгліколю замерзає при – 40оС. Тому і використовується при
виготовленні антефризів (тосол).
А ми з вами
детальніше зупинимося на 3-х атомному спирті – гліцерині (слайд 6). Назва і формула.
Історія
відкриття (слайд 7).(Повідомлення
учнів)
-
Фізичні властивості
(лаб дослід – слайд 8)
-
Хімічні
властивості (слайд 9-10)
1)
горіння
2)
заміщення (фільм)
3)
з кислотами
4)
з СuSO4 (слайд 11)
Лаб дослід
КOH +CuSO4 = Cu(OH)2 +К2SO4
Cu(OH)2 + гліцерол = синя, прозора речовина
Якісна реакція на багатоатомні
спирти.
-
Застосування
(повідомлення учнів)
-
Нітрогліцерини:
медичний препарат, використовується судинорозширюючий засіб. Нітрогліцерин –
основа динаміту.
Саме цю вибухову речовину
помітив, а пізніше запатентував ще нікому не відомий на той час, але дуже
підприємливий Альфред Нобель. Потім були інші відкриття, винаходи і майже всі
вони були спрямовані на виробництво вибухових речовин, пороху. В ті часи його
продукція користувалася попитом. І фактично наприкінці свого життя став одним
із багатших людей в ті часи. І лише перед смерть, аналізуючи свій життєвий
шлях, зрозумів, що гроші, багатство, яке він нажив, нажив на людському горі:
сльозах і крові. І вирішив всі свої статки заповідати як премію людям, які
зробили свій вклад в забезпечення миру і розвитку суспільства. (Деталі у
повідомленнях учнів)
V.Закріплення
-
Задача( слайд 12-13)
-
Демонстрація вулкану
Шейлє
VI. Домашнє завдання. (слайд 14)
Немає коментарів:
Дописати коментар